moxo-dikkat-testi-banner

Çocukluk çağındaki fizyolojik ve psikolojik gelişim oldukça dikkat ve özen gerektiren bir konudur. Bireyin sağlıklı yetişkinlik dönemine girebilmesi için çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkabilecek tüm sorunların profesyonel destek ile çözülmesi gerekmektedir. Bu şekilde yoğun ve büyüme ve gelişme sürecinde görülen çocuk sağlığı sorunları, çocuk hastalıkları uzmanı alanına girer. Ruh sağlığı ve hastalığı, çocukluktan yetişkinliğe giden yolculukta fiziksel sorunlar kadar önemlidir.

MOXO Sürekli Performans Testi, klinik ve bilimsel olarak doğrulanmış bir testtir. MOXO Dikkat Testi, 6-12 yaş arası çocuklar ve 13-65 yaş arası yetişkinler için online dikkat ölçme testidir. Bugüne kadar dünya çapında 30’dan fazla ülkede 450.000’den fazla MOXO testi kullanılmış ve bu da çocuk psikiyatristi kliniklerinde hala en sık kullanılan dikkat ölçme testleri arasında yer almasının göstergesidir.

Test ile 420 tepki ve 420 tepkisizlik eylemleri ölçülür ve MOXO testi aynı zamanda dünya üzerindeki tek objektif test olarak gösterilir. Ülkemizde ise MOXO testinin kullanım durumu yalnızca son 4 yılda 40 binin üzerinde olduğu bildirilmiştir. Bu veriler MOXO testinin uygulamasının giderek yaygınlaştığının göstergesidir.

MOXO Dikkat Testi, DEHB’nin teşhisine yardımcı olduğu için sıklıkla tercih edilir. MOXO, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun dört ana semptomu olan dikkat eksikliği, zamanlama sorunları, dürtüsellik ve hiperaktivitenin ölçümesini sağlar. Bilgisayar üzerinden yapılan test, görsel ve işitsel çeldiricileri içerir. Test sırasında, katılımcılarda belirli bir hedefle karşılaşıldığında o hedef dışında herhangi bir şeye yanıt vermemeleri istenir. Aynı zamanda dikkat dağınıklığı testi, katılımcıların bu süreçte görsel ve işitsel çeldiricilerden nasıl etkilendiğini ortaya çıkarır. Ayrıca hedeflere verilen performans tepkilerine göre dikkat eksikliği, zamanlama sorunları, dürtüsellik ve hiperaktivite ölçülür. MOXO testi çocuklar için yaklaşık 15 dakika, gençler ve yetişkinler için 18 dakika sürer.,

MOXO Dikkat Testi Neleri İçerir?

Dikkat eksikliğinin belirlenmesinde kullanılan MOXO testi, çocuklar ve genç-yetişkinler olmak üzere 2 farklı türü içerir. Çocuk testlerinde çeşitli dillerde işitsel yönlendirmeler ve çocukların anlayacağı şekilde deneme oturumları yer alır. Test ile çocuğun performansının çevresel koşulların değişimi ile nasıl seyir aldığı ve test süresince performansın ne şekilde değiştiği vb. gibi konular tespit edilir.

Benzer şekilde genç-yetişkin testlerinde farklı ülkelerden 900 kişilik standartlaştırılmış bir taban kullanılır ve sürekli olarak güncellenir. Çocuk testinde olduğu gibi, test sırasında ve uyaranlara tepki olarak bireysel performanstaki değişiklikler ölçülür. Her iki test türü de farklı uyaranlara ve dikkat dağıtıcı unsurlara sahiptir ve klavye dışında ek bir donanıma ihtiyaç duyulmadan çevrimiçi olarak yapılır.

Randevu Talep Edin

Aşağıdaki formumuzu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Gönder