bireysel-danismanlik

Bireysel Danışmanlık Nedir?

Bireysel terapi, terapist ve tedavi edilen kişi arasındaki ortak bir süreçtir. Tedavinin genel amacı, yaşam kalitesini değiştirmek veya iyileştirmektir. İnsanlar bazen kendi başlarına halletmeleri zor olan sorunları çözmek için terapiye başvururlar.

Bireysel danışmanlık, aynı zamanda terapi, psikoterapi, psikososyal terapi, konuşma terapisi ve danışmanlık olarak da adlandırılır. Terapi, insanların sağlığın önündeki engelleri aşmasına yardımcı olur. Merhamet ve benlik saygısı gibi olumlu duyguları artırabilir.

Terapi gören kişiler, zor durumlarla başa çıkabilme, bilinçli kararlar verme ve hedeflere ulaşabilme becerilerini öğrenebilirler.

Terapiye Ne Zaman Başlanır?

Bir sorun sıkıntıya neden oluyor veya günlük yaşantıyı etkiliyorsa tedavi görme zamanı gelmiş olabilir. Sıkıntı; olumsuz düşünceler, duygular, davranışlar ve hatta ağrı, yorgunluk gibi fiziksel duyumlar anlamına gelebilir. Tedaviye başlamadan önce semptomların kötüleşmesini beklememek önemlidir.

Sıklıkla hayatın sorunlarından bıkmış hissediyorsanız veya bunalmış, umutsuz hissediyorsanız terapi en iyi yol olabilir.

Bireysel Terapi Sırasında Neler Beklenir?

Tedavinin ilk seansı genellikle bilgi toplamaya odaklanır. Terapist, tedavi gören kişiyle geçmişteki fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığı hakkında konuşur. Ayrıca kişiyi tedaviye yönlendiren endişeleri tartışırlar. Terapistin durumu tam olarak anlaması birkaç seans alabilir.

Terapistler, danışanların terapide tartışılan konuları geliştirmelerine yardımcı olmak için ev ödevi verebilirler. Danışanlarda seansların herhangi bir noktasında soru sorabilirler. Zamanla terapi gören kişiler daha olumlu bir ruh hali ve daha sağlıklı düşünce kalıpları geliştirebilirler.

Bireysel Terapi Ne Kadar Sürer?

Bireysel tedavi seansları genellikle 45-60 dakika sürer. Seansların sıklığı ve süresi aşağıdakiler dahil birçok faktöre bağlıdır:

  • Akıl sağlığı durumu ve ciddiyeti
  • Tedavi gören kişinin problem yaşadığı sürenin uzunluğu
  • Sorunun günlük yaşantıyı ne kadar etkilediği
  • Sorunun ne kadar sıkıntıya yol açması
  • Tedavi gören kişinin ne kadar hızlı iyileştiği
  • Mali durumlar

Birkaç haftalık seanslar ile bazı sıkıntılar giderilebilir. Bununla birlikte, kronik veya daha karmaşık durumlar uzun süreli tedaviyi gerektirebilir. Fark edilir bir ilerleme görmek bir yıl veya daha uzun sürebilir.

Randevu Talep Edin

Aşağıdaki formumuzu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Gönder