emdr-terapisi

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR terapisi, travma geçirmiş kişiyi güvenli ve bilinçli bir şekilde travmayla ilgili görüntülere, kişisel düşüncelere, duygulara ve bedensel duyumlara yeniden bağlar, travmanın doğal iyileştirme güçlerinin travmayı iyileştirmesine izin veren bir terapi yöntemidir.

EMDR terapisi, travma veya diğer olumsuz deneyimler beynin doğal iyileşme yeteneğini aştığında semptomların ortaya çıktığı ve hastanın travmayı bağlamsal olarak yeniden yaşaması durumunda iyileşmenin gerçekleşebileceği fikrine dayanır.

EMDR Nasıl Çalışır?

EMDR sayesinde bireyler, travmatik bilgileri güvenle işleyebilir ve hayatlarının psikolojik olarak aksamasını önleyebilirler. Zamanla, travmatik anılara maruz kalmak artık olumsuz duygulara veya semptomlara neden olmaz.

EMDR sırasında, tedavi edilen kişi yıkıcı anılara odaklanır ve kendileri hakkında sahip oldukları inançları tanımlar. Olumsuz anılarla ilişkilendirildiğinde bu teknik, kişiye onları olumlu inançlarla ilişkilendirmeyi öğrenerek, kendilerini görme biçimini değiştirmeyi öğretir.

Hafıza ile ilişkin tüm duygu ve hisler tanımlanır. Bireyler daha sonra hızlı göz hareketi üreten bir dış uyarana odaklanırken hafızalarını gözden geçirirler. Genellikle bu, terapistin iki parmağını nasıl hareket ettirdiğini gözlemleyerek yapılır. Her iki taraflı hareket setinden sonra, bireye nasıl hissettiği sorulur.

Bu süreç, travma çözülene ve anının artık bireyi rahatsız etmeyene kadar devam eder ve seanslar genellikle bir saat sürer. EMDR’nin işe yaradığı “çifte uyarının” beynin anıları işleyen kısmını atlayıp travmayla tıkanıp kalması ile teorileştirilmiştir.

EMDR sırasında bireyler, anıları güvenli bir şekilde işler ve bu da barışçıl bir çözüme yol açar. Bu deneyim, hem önceki yıkıcı olaylara hem de orijinal travmatik olaydan kaynaklanan kişinin kendisiyle ilgili olumsuz düşüncelerine dair iç görü geliştirir.

EMDR Hangi Rahatsızlıklarda Uygulanabilir?

 • Depresyon
 • Panik atak
 • Travma
 • Fobiler
 • Kronik ağrılar
 • Cinsel sorunlar
 • Stres bozukluğu
 • Sınav kaygısı
 • Kişilik bozuklukları
 • Baş ağrısı/migren
 • Alkol, madde bağımlılığı

Sıkça Sorulan Sorular

EMDR Terapisi Kimlere Uygulanır?

EMDR Terapisi başta travmalar olmak üzere tüm psikiyatrik hastalıkların tedavi edilmesi için çocuk, genç, ve yetişkinlere uygulanmaktadır.

EMDR Terapisi Ne Zaman Uygulanır?

Terapistin danışanı için uygun olduğunu düşündüğü anı çalışmalarında , semptom şiddetini azaltma durumlarında uygulanır.

EMDR Terapisi Kaç Seans Sürer?

EMDR Terapisinin diğer terapi yöntemlerine göre daha kısa süreli olduğu bilinmektedir. Ancak bunun için süre vermek objektif ve gerçekçi olmayacaktır. Bu süreç bireyin yaşadığı duruma ve bu durum şiddetine bağlı olarak değişebilmektedir.

EMDR Terapisinin Seans Süresi Ne Kadardır?

Bir saat ile doksan dakika olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Randevu Talep Edin

Aşağıdaki formumuzu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Gönder