cns-vital-signs-dikkat-testi

CNS Vital Signs Dikkat Testi Nedir?

CNS Vital Signs, bilişsel yetenek ve dikkatin değerlendirildiği bir testtir. Psikolojik testler tek başına tanısal değildir ancak klinik değerlendirme için bir yararlı araçtır. CNS, psikolojik ve nörolojik değerlendirme gerektiren durumlarda kullanılan bir klinik değerlendirme ve gözlem aracıdır. CNS, birden çok alanı değerlendirmeyi sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir.

Çeşitli rahatsızlıkları kolayca teşhis etmesiyle sıklıkla tercih edilmekte olup özellikle konsantre olmakta, planlamakta, planlarını takip etmekte güçlük çeken bireyler için kullanılmaktadır.

Uzman klinisyenler tarafından yapılması gereken testler yüz yüze ya da online olarak yapılabilmesi ile büyük kolaylık sağlayabilmektedir. Özellikle konfor alanında çıkmak istemeyen veya kendini farklı bir ortamda güvensiz hissedenler için tercih edilebilmekte.

CNS, özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda, tedavi öncesi dikkat halini tespit etmek ve tedaviye başladıktan sonra ilerlemeyi izlemek için de kullanılabilir.

CNS Vital Signs Kimlere Uygulanır?

Dikkat ve nöropsikolojik testler, beyin travmalarında, nörogelişimsel bozukluklarda, dikkat dağınıklığı ve dürtüselliği yüksek olan kişilerde uygulanabilir. 8 yaş ve üstü her bireye uygulanması ve kapsayıcı olması durumu klinisyenlerin değerlendirmesine kolaylık sağlar.

CNS Vital Signs Hangi Testlerden Oluşur?

Bilişsel esnekliği ve motor hızı, işlem hızını, dikkati, kısa süreli belleği, karmaşık belleği, duygusal belleği, görsel-işitsel belleği ölçen tek bir test yoktur. Bu nedenle, ortak sonuçlara varmak için bu alanlar farklı testlerle ölçülmelidir. Bu testlerin geçerliliğinin önemli olması diğer bir husustur. Çünkü kişi ilk seferde böyle bir testi tam olarak anlayamayabilir. Eğer geçerli değilse kişi testi tam olarak anlamamış kabul edilir.

CNS aşağıdaki alt testlerden oluşur:

  • Sözel hafıza testi
  • Görsel hafıza testi
  • Sembolik/sayısal kodlama eşleştirme testi
  • Stroop testi (resim ve kelime tanıma)
  • Parmak tıklatma testi
  • Dikkat testi
  • Sözel olmayan muhakeme testi
  • Duygu ayırt etme testi
  • Motor işleme hızı testi
  • 4 bölümlü sürekli performans testi

Psikoteknik testlerin çok yönlülüğü hem hastalar hem de klinisyenler için önemlidir. Danışanın dikkatini, yürütücü işlevini, motor hızını, bilişsel esnekliğini, görsel-sözel belleğini, kısa süreli ve uzun süreli belleğini, nörobilişsel durumunu değerlendiren testleri içerdiğinden tercih edilmektedir. Deneyimli klinisyenler tarafından gerçekleştirilen testler; kısa, orta veya uzun olmak üzere ayarlanır. En uzun test 45 dakika, en kısa olanı ise 25 dakikada gerçekleştirilir.

CNS Vital Signs Değerlendirme

Dikkat ve nörobilişsel performansı değerlendirmek için kullanılan bir araç olan CNS, kişi profili testinin beş alanına göre çok düşük, düşük, düşük ortalama, ortalama, ortalama üstünde olarak dağılıma sahiptir. Testte doğru cevapların yanı sıra reaksiyon süresi de önemlidir. Çünkü tepki süreleri de dikkatin alt alanlarını oluşturan yapıdır.

Randevu Talep Edin

Aşağıdaki formumuzu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Gönder