beslenme-danismanligi

Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Günümüzde başlıca sağlık sorunları, yetersiz beslenmeyle giderek daha fazla ilişkilendirilen akut ve kronik hastalıkların sonucudur. Kalp hastalığı ve kanser büyük ölçüde sağlıksız beslenmeye ve obeziteye bağlanabilir.

Beslenme danışmanlığı, genellikle kayıtlı bir diyetisyen olan bir sağlık uzmanının, bireyin olağan diyet alımını değerlendirmek ve değiştirilmesi gereken alanları belirlemek için bir bireyle birlikte çalışarak devam edilen bir süreçtir. Beslenme uzmanı, kişinin gerekli diyet değişiklikleri yapmasına ve sürdürmesine yardımcı olmak için bilgi, malzeme, destek ve takip bakımı sağlar.

Diyet danışmanlığının amacı, kişinin diyet değişiklikleri yapmasına ve sürdürmesine yardımcı olmaktır. Zihinsel bozukluğu olan kişilerde daha sağlıklı bir beslenmeyi teşvik etmek, terapötik diyetler uygulamak veya gıda-ilaç etkileşiminden kaçınmak gibi durumlar için diyet değişiklikleri gerekebilir.

Beslenme danışmanlığı, yeme bozukluğu ve madde bağımlılığı olan kişilerin tedavisinin önemli bir parçasıdır. Depresyon ve anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan monoamin oksidaz inhibitörleri gibi belirli ilaçları alan kişiler, ilaçlarla gıda etkileşimini önlemek için tiramin kontrollü bir diyet uygulamalıdır.

Ruhsal bozuklukları tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç kilo alımına veya kaybına neden olabilir. Bu sebeple bu ilaçları alan kişiler de beslenme danışmanlığından yararlanabilir.

Beslenme danışmanlığı süreci, değiştirilmesi gereken davranışları belirlemek için altyapı oluşturulan bir görüşme ile başlar. Bazen kişiler, hangi diyet değişiklikleri yapmaları gerektiği konusunda zaten iyi bir fikre sahiptir ancak değişiklikleri yapmak için yardıma ihtiyaçları olabilir. Danışmanlar ve müşteriler, değiştirilmesi gereken alanları belirlemek, değişiklikleri öncelendirmek ve değişiklikleri uygularken sorunları ele almak için birlikte çalışırlar.

Diyet değişikliği aşamalı bir süreçtir. Her bireyin durumu ve geçmişi dikkatle değerlendirilmelidir.

Randevu Talep Edin

Aşağıdaki formumuzu doldurarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Gönder